counter free hit unique web
آموزش وردپرس

تصویر ثابت

خانه / جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی / مشهد / آرامگاه خواجه اباصلت هروی

آرامگاه خواجه اباصلت هروی

آرامگاه خواجه اباصلت هروی

آرامگاه خواجه اباصلت هروی

آرامگاه خواجه اباصلت هروی مزار یکی از اصحاب با وفای امام رضا علیه السلام به نام عبدالسلام بن صالح بن سلیمان ایوب بن میسره مشهور به اباصلت هروی است. وی که از دانشمندان و راویان حدیث مشهور زمان خود است، افتخار خدمتگذاری به امام رضا علیه السلام را در زمانی که ایشان در مرو زندگی می کردند را داشته است. نزدیکی اباصلت به امام در حدی بود که در زمان شهات امام در کنار ایشان حضور داشته و راوی بدون واسطه نحوه شهادت آن حضرت توسط مامون بوده است.

آرامگاه خواجه اباصلت هروی

اگرچه اجداد اباصلت اهل هرات بودند اما وی در سال ۱۶۰ هجری قمری در مدینه متولد شده و در شوال ۲۳۶ در مرو وفات یافته است.

بنای اولیه مزار اباصلت که با گذشت زمان تخریب شده در قرن هشتم هجری به دست کربلایی محمد درویش بازسازی می شود و بقعه ای چهار ضلعی همراه با گنبد برای آن ساخته می شود. بعد از آن در عصر حاضر این آرامگاه دوباره تجدید بنا می شود و بنای هشت ضلعی با وسعتی در حدود ۹۲۰ متر مربع برای مزار ساخته می شود. این مکان مانند دیگر بقاع متبرکه با کاشی کاری و آینه کاری تزیین شده و دارای دو رواق می باشد. در این بازسازی جدید تسهیلاتی جهت رفاه حال زائران و مسافران که برای بازدید از این آرامگاه و قبور قدیمی در این محل می آیند در نظر گرفته شده. این امکانات رفاحی شامل رستوران، چایخانه، سرویس بهداشتی و پارکینگ می باشد.

آرامگاه خواجه اباصلت هروی

مزار خواجه اباصلت در فاصله ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر مشهد درحاشیه جاده مشهد – فریمان، نرسیده به بهشت رضا (ع) قرار دارد. این آرامگاه یکی از آرامستانهای قدیمی مشهد است که در محوطه و بیرون آن قبور زیادی وجود دارد.

آرامگاه خواجه اباصلت هروی

آرامگاه خواجه اباصلت هروی

آرامگاه خواجه اباصلت هروی

نظرات خود را درباره مکانهای گردشگری مشهد در همین تایپیک منتشر کنید
و جهت رزرو انلاین اینجاکلیک کنید

mashhad

درباره ی نگین سفر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *