counter free hit unique web
آموزش وردپرس

تصویر ثابت

آرامگاه خواجه ربیع

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

آرامگاه خواجه ربیع

خواجه ربیع نام آرامگاهی در شمال شرقی مشهد است که محل دفن یکی از استانداران و یاران امام علی علیه السلام به نام ابوزید ربیع بن خثیم اسدی می باشد. وی به خراسان مهاجرت کرده و در شهر تاریخی نوغان اقامت کرده و در سالهای پایانی حکومت یزیدبن معاویه از دنیا رفته است.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

برخی از تاریخ نویسان زمان ساخت بنای اولیه بقعه را مربوط به دوره صفوی می دانند. در سال ۱۰۳۱ به امر شاه عباس و مشورت و توصیه شیخ بهایی بقعه و ضریح زیبایی برای این قبر ساخته شده است. این بقعه با گچ بری های زیبا، کاشی کاریهای معرق و هنرمندانه و نقاشی‌های طلایی رنگ تزیین شده است. در این آرامگاه کتیبه های زیبای لاجوردی با خط سفید قرار دارد که از اثار علیرضا عباسی خطاط معروف دوره صفوی می باشد.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

نمای بیرونی این بقعه هشت ضلعی و از داخل دارای چهار ضلع می باشد. آرامگاه دارای چهار ایوان به همراه گنبدی مرتفع در حدود ۱۸ متر است که با کاشی های فیروزه ای رنگی تزیین شده است.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

در عصر قاجار به این آرامگاه توجه بیشتری شد زیرا فتحلی خان قاجار که در سال ۱۱۳۹ به دست نادرقلى افشار به قتل رسید در این بقعه مدفون شد. مقبره خواجه ربیع درمیان باغی وسیع قرار دارد که این باغ یکى از آرامستان هاى بزرگ شهر مشهد می باشد.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

این آرامگاه در انتهای خیابان عبادی (خواجه ربیع)، داخل محوطه باغ قرار دارد.

نظرات خود را درباره مکانهای گردشگری مشهد در همین تایپیک منتشر کنید
و جهت رزرو انلاین اینجاکلیک کنید

mashhad

درباره ی نگین سفر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *