counter free hit unique web
آموزش وردپرس

تصویر ثابت

خانه / جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی / مشهد / رواقهای خانوادگی حرم امام رضا

رواقهای خانوادگی حرم امام رضا

نقشه رواقهای حرم امام رضا

رواقهای خانوادگی حرم امام رضا

در اطراف آرامگاه مطهر امام رضا مکانهای سرپوشیده ای قرار دارد که به رواق مشهور است. رواقها در مساحتهای مختلف ساخته می شوند و کاربرد عبادی دارند. این مکانها محلی برای عبادت و راز و نیاز زائران حضرت می باشند. بعضی از این رواقها خانوادگی می باشد که عبارتند از:

رواق دارالزهد

رواق دارالزهد

رواق دارالذهد از رواقهای خانوادگی نزدیک آرامگاه مطهر امام رضا می باشد. این رواق در سال ۱۳۵۲ساخت شده و در حدود ۲۹۰ متر مربع زیر بنا دارد. دارالذهد از زیباترین و با شکوه ترین رواقهای حرم است که در جنوب شرقی روضه منوره قرار دارد. رواق امام خمینی در جنوب دارالذهد و رواق دارالذکر در شمال آن قرار دارد. دارالذهد از ضلع شرقی توسط ۳ ورودی به رواق شیخ بهایی متصل می شود. ازاره رواق از جنس سنگ مرمر سبز به ارتفاع ۱۶۰ سانتی متر است و دیواره ها و سقف به زیبایی آیینه کاری شده است. بزرگانی مانند علامه محمد تقی جعفری، سید ابوالحسن شیرازی و شهید کامیاب در این رواق دفن می باشند.

رواق شیخ بهایی

رواق شیخ بهایی

رواق شیخ بهایی که محل دفن این عالم دوره شاه عباس صفوی است از رواقهای خانوادگی حرم امام رضا (ع) می باشد. مساحت این رواق در حدود ۱۰۲ متر مربع است و در جنوب شرقی روضه منوره قرار دارد. این محل در گذشته سکونت گاه و محل تدریس شیخ بهایی بوده که در سال ۱۳۶۴ قمری بازسازی شده و به صورت رواق در آمده است. این رواق از شمال به صحن آزادی، از جنوب به رواق امام خمینی ، از مشرق به رواق دار العباده و از مغرب به رواق دار الزهد متصل است. ازاره رواق از سنگ مرمر و تمام دیوارها و سقف بنا با آینه آراسته شده است.

رواق دارالعباده

رواق دارالعباده

رواق دارالعباده در جنوب شرقی ظریح مطهر قرار دارد و در سال ۱۳۵۳ ساخته شده است. وسعت این رواق در حدود ۱۵۸متر مربع است و در دو طبقه می باشد. طبقه همکف آن برای استفاده زائران و طبق بالای ان تالار اماکن متبرکه آستان قدس است. در شمال این رواق صحن آزادی، در شرق و جنوب آن رواق امام خمینی و در غرب آن رواق شیخ بهایی قرار دارد. همچون بیشتر رواقهای حرم، ازاره رواق از سنگ مرمر و پوشش دیوارها و سقف با آیینه است.

رواق امام خمینی

رواق امام خمینی

رواق امام خمینی که در گذشته صحن امام و موزه بوده است به دلیل افزایش زائران امام رضا (ع) تغییر کاربری داده است و به بنایی چند طبقه برای انجام مراسم مذهبی و استفاده زائران تبدیل شده است. مساحت این رواق ۹۸۴۰ متر مربع است و در جنوب شرقی آرامگاه امام رضا (ع) واقع شده است. به دلیل وسعت این رواق و موقعیت مکانی آن بعضی از مراسم که شرکت کنندگان زیادی دارد در این رواق انجام می شود.

رواق دارالولایه

رواق دارالولایه

رواق دارالولایه از رواقهای جدید التاسیس حرم است که بعد از انقلاب در موقعیت غربی روضه منوره بنا شده است. این رواق یکی از بزرگترین رواقهای حرم است که ۲۳۰۵ متر مربع مساحت دارد. در شمال این رواق صحن انقلاب و در شرق آن صحن جمهوری قرار دارد. بر روی ضلع شرقی رواق پنجره فولاد صحن جمهوری نصب است. صحن انقلاب، صحن جمهوری و رواقهای اطراف درهای ورودی به دارالولایه دارند.

نظرات خود را درباره مکانهای گردشگری مشهد در همین تایپیک منتشر کنید
و جهت رزرو انلاین اینجاکلیک کنید

mashhad

درباره ی نگین سفر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *