counter free hit unique web
آموزش وردپرس

تصویر ثابت

خانه / جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی / مشهد / رواقهای زیرزمین حرم امام رضا

رواقهای زیرزمین حرم امام رضا

پنجره رواق دارالاجابه

رواقهای زیرزمین حرم امام رضا

در اطراف آرامگاه مطهر امام رضا مکانهای سرپوشیده ای قرار دارد که به رواق مشهور است. رواقها در مساحتهای مختلف ساخته می شوند و کاربرد عبادی دارند. این مکانها محلی برای عبادت و راز و نیاز زائران حضرت می باشند. بعضی از این رواقها در طبقه پایین حرم می باشد که عبارتند از:

رواق دارالاجابه

رواق دارالاجابه

رواق دارالاجابه بنای زیرین رواق دارالولایه است و در غرب روضه منوره قرار دارد.وسعت این رواق در حدود ۱۹۶۵ متر مربع است. در ضلع شرقی این رواق پنجره ای نقره ای با سقفی به شکل نیم گنبد نصب است که راه ورود به سرداب امام رضا (ع) می باشد، این پنچره محل تجمع مشتاقان و زائران امام می باشد. پله های وسیعی که در رواق دارالولایه است یکی از راه های دسترسی به این رواق است.

رواق دارالحجه

رواق دارالحجه

رواق دارالحجه رواق زیبا و بزرگی با مساحت ۶۷۹۹ متر مربع است که در زیر صحن انقلاب از زیر سردر ساعت تا زیر سردر نقاره خانه می باشد. دارالحجه در سال ۱۳۸۷ به بهره یرداری رسیده است و یکی از شاهکارهای هنر آینه کاری محسوب می شود.. بر روی ضلع جنوبی این رواق مکانی هست که با چراغهای سبز رنگ مشخص شده و در بین اینه کاری های بالای این قسمت کتیبه ای نصب است که در آن نوشته ” این مکان نزدیک ترین محل به مزجع شریف امام رضا علیه السلام است.” این رواق چند ورودی دارد که یکی از آنها از قسمت شمالی صحن انقلاب از طریق اسانسور است.دو وردی دیگر که با پله برقی است در بست شیخ طوسی و بست شیخ حر عاملی می باشد. مدفن شیخ مجتبی قزوینی در این رواق است و این رواق به دارالاجابه نیز راه دارد.

رواق شیخ طوسی

رواق شیخ طوسی

رواق شیخ طوسی در قسمت زیرین بست شیخ طوسی در فاصلله بین سردر ساعت صحن انقلاب تا تا سردر شیرازی واقع شده است. راه ورودی این رواق از طریق پله برقی  بست شیخ طوسی است. این رواق به رواق دارالجخه راه دارد و مساحت آن در حدود ۳۸۰۰ متر مربع است. رواق شیخ طوسی مکان اختصاصی برای خواندن خطبه عقد بین عروس و دامادهایی است که می خواهند امام رضا (ع) ناظر و شاهد ازدواجشان باشند.

رواق شیخ حر عاملی

رواق شیخ حر عاملی

رواق شیخ حر عاملی در بخش زیرین بستی به همین نام قرار دارد مساحت آن در حدود ۴۳۰۰ متر مربع است. این رواق که به دارالحجه راه دارد تالار بزرگی با ۱۲۲ ستون است. راه ورود به رواق پله برقی موجود در بست شیخ حر عاملی ، مقابل مهمانسرا می باشد.

رواق دارالهدایه

رواق دارالهدایه

رواق دارالهدایه دربخشی از قسمت زیرین صحن جمهوری تا ورودی بست شیخ بهایی قرار دارد. مساحت رواق ۵۳۶ متر مربع است و در سال ۱۳۷۱ افتتاح شده است. علاوه بر استفاده زائران، این رواق محلی برای اجرای برنامه های فرهنگی مانند برپایی حلقه های معرفت، سخنرانی، جلسات پرسش و پاسخ، تجمع اردوهای زیارتی و مراسم جشن عبادت است. این رواق به دارالحجه و دارالاجابه راه دارد.

رواق دارالرحمه

رواق دارالرحمه

رواق دارالرحمه که در امتداد رواق دار الهدایه است بین بست شیخ بهایی، صحن جمهوری و کتابخانه مسجد گوهر شاد قرار دارد. مساحت رواق ۸۳۱ متر مربع است و در سال ۱۳۷۱ افتتاح شده است. دارالرحمه جهت خدمت رسانی به زائران غیر ایرانی اختصاص یافته است.

رواق دارالکرامه

رواق دارالکرامه

رواق دارالکرامه در سال ۱۳۸۱ در قسمت شمال شرقی صحن انقلاب ساخته شده است. این روق در چند طبقه با وسعت ۴۸۸ متر مربع بنا شده. طبقات بالایی رواق به عنوان استراحتگاه خدام، طبقه همکف جهت مراسم و طبقه پایین آسایشگاه مامورین انتظامات است.

رواق دارالمرحمه

رواق دارالمرحمه

رواق دارالمرحمه در طبقه زیرین رواق امام خمینی قرار دارد و در سال ۱۳۹۲ افتتاح شده است. مساحت این رواق ۷۹۰۰ متر مربع است و گنجایش بیش از ۱۰ هزار نفر نماز گزار را دارد. راه دسترسی به این رواق از مسجد گوهرشاد، صحن آزادی، صحن جامع رضوی و رواق امام خمینی است. آینه کاری های این رواق همچون رواق دارالحجه بسیار هنرمندانه و باشکوه است. وجود ۹ دستگاه هواساز برای تهویه هوا، سنسورهای سنجش CO2و سیستم صوت دیجیتال که صدای مراسم و سخنرانان و برنامه‌ها را به طور یکنواخت در همه نقاط رواق پخش می کند از تاسیسات به کار رفته در این رواق است.

نظرات خود را درباره مکانهای گردشگری مشهد در همین تایپیک منتشر کنید
و جهت رزرو انلاین اینجاکلیک کنید

mashhad

درباره ی نگین سفر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *