counter free hit unique web
آموزش وردپرس

تصویر ثابت

زیارتگاه های مشهد

زیارتگاه های مشهد

مزار سید عبدالله الاسحاق برزش آبادی

مزار سید عبدالله الاسحاق برزش آبادی

سید عبدالله الاسحاق برزش آبادی یکی از بزرگان مدفون در نزدیکی مشهد است که نسب ایشان با واسطه به امام سجاد علیه السلام می رسد. آرامگاه وی در روستای برازش در میان آرامستان روستا قرار دارد. این روستا در جاده امرقان سفلی و به فاصله ۱۰ کیلومتر از مشهد واقع شده است. بنای آرامگاه مربوط به دوره صفوی است که یک بار در زمان قاجار مرمت شده است. وسعت بقعه به همراه محوطه اطراف آن که در آن قبور زیادی قرار دارد و در واقع آرامستان روستا است در حدود یک هکتار می باشد. ابعاد ضریح  موجود بر روی این مزار ۱در۲ متر و بنای آرامگاه مربعی با ابعاد هر ضلع ۱۱ متر است. ورودی بقعه در ضلع شمالی می باشد که دارای ایوانی به بلندی ۳ متر و وسعت ۲ در ۴ متر است. گنبد آجری بقعه که به رنگ سبز است ۳ مترقطر و در حدود ۳ متر ارتفاع دارد. روی سنگ قبر قدیمی موجود بر روی این مزارنوشته ای به خط نستعلیق بسیار زیبا دیده می شود که گویای نام، نسبت و تاریخ وفات صاحب مزار است “امیر نظام الدین علی الحسینی العلوی الشوشتری المشهور به برزش آبادی و تاریخ وفاتش۸۶۹  قمری “.

آرامگاه امامزاده اسماعیل

مزار امامزاده اسماعیل یا شاهزاده اسماعیل که از ذریه امام حسین علیه السلام هستند در روستای امان آباد در ۳۰ کیلومتری مشهد واقع شده است. ایشان در بین اهالی به شاهزاده اسماعیل نیز معروف هستند. این ارامگاه در جاده مشهد به نیشابور قرار دارد و در کنار آرامگاه زائرسرایی برای استراحت و عبادت زائرانی که به زیارت ایشان آمده اند ایجاد شده است.

آرامگاه خواجه شیخ محمد زمان

مزار خواجه شیخ محمد زمان در روستایی به نام شرشر واقع در جاده مشهد سرخس می باشد. این آرامگاه که در ۲۵ کیلومتری مشهد قرار دارد بر روی تپه ای کوتاه واقع شده است. تصاویر قدیمی و عبارات مذهبی فضای داخلی آرامگاه را مزین کرده اند و بر روی مزار ضریحی فولادی قرار دارد.

آرامگاه امامزاده سید عبدالعزیز

آرامگاه امامزاده سید عبدالعزیز

امامزاده سید عبدالعزیز بن موسی بن الجعفر یکی از امامزادگان مدفون در نزدیکی مشهد می باشد. آرامگاه این بزرگوار در روستای دهسرخ  از توابع شهرستان نیشابور می باشد. اهالی روستا و مناطق اطراف ایشان را برادرزاده امام رضا علیه السلام می دانند و نسبت به حضرت ارادت و احترام ویژه ای دارند. بقعه کنونی از آثار دوره قاجار می باشد اما اطلاعاتی در مورد زمان ساخت بنای اولیه در دست نیست. آرامگاه دارای بنایی شش ضلعی همراه با گنبد است و بر روی مزار ضریحی فولادی قرار دارد.

آرامگاه امامزادگان بی بی صنوبر و میرسبحان ولی

آرامگاه امامزادگان بی بی صنوبر و میرسبحان ولی

مزار یکی دیگر از امامزادگان منسوب به حضرت موسی بن جعفر علیه السلام آرامگاه بی بی صنوبر و میرسبحان ولی است که در روستای خواجه حسین قرار دارد. این روستا یکی از ییلاقات نزدیک مشهد است که در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر در جاده مشهد- کلات واقع شده است.

مزار سید عبادالله الصالحین

در فاصله ۴۵ کیلومتری مشهد در روستای هندل آباد بقعه امامزاده سید عبادالله الصالحین قرار دارد. این روستا از توابع بخش تبادکان مشهد است و در جاده التیمور و امرغان واقع شده است. طی بازسازی هایی که اخیرا انجام شده بر روی مزار سید عبادالله الصالحین ضریح جدیدی نصب شده است.

آستانه مبارکه امامزاده یحیی

 امامزاده یحیی

امامزاده یحیی بن حسین بن زید از ذریه امام سجاد علیه السلام است که در نزدیکی روستای میامی در کیلومتر ۵۰ جاده مشهد سرخس مدفون می باشد.بنای آرامگاه این بزرگوار در زمان صفوی ساخته شده است که شامل رواق چهار گوش و گنبدی به رنگ فیروزه ای است و دو مناره در دو سمت در ورودی دارد. تاریخ نوشته شده بر کتیبه های سنگی سردر به سال ۹۳۷ قمری اشاره دارد. در اطراف آرامگاه سنگ قبرهای قدیمی دیده می شود که تاریخ حک شده بر روی برخی از آنها به قرن دهم بر می گردد. در بازسازیهای اخیر جهت رفاه حال مسافران و زائران تسهیلاتی از جمله  فروشگاه، آشپزخانه عمومی، زائرسرا، کشتارگاه نذورات و محل اسکان موقت ساخته شده است.

آرامگاه امامزاده سید محمد علوی

 امامزاده سید محمد علوی

امامزاده سید محمد علوی از نوادگان امام موسی بن جعفر علیه السلام است. مزار این امامزاده در کیلومتر ۶۰ جاده مشهد به تربت در حاشیه جاده قرار دارد. در بازسازیهای اخیر اقداماتی جهت توسعه و عمران آرامگاه و ساخت امکانات و تسهیلاتی جهت رفاه حال زائران و مسافرانی که در این مسیر رفت و آمد دارند انجام شده است.

آرامگاه امامزاده سید نورالله

در روستای زیارت در کیلومتر ۷۰ جاده مشهد به تربت مزار یکی از نوادگان امام موسی بن جعفر به نام سید نورالله قرار دارد. نام روستا برگرفته از وجود این زیارتگاه در آن است که در بین روستاییان و مناطق اطراف جایگاه مذهبی ویژه ای دارد. به تازگی بر روی مزار ضریح فولادی نصب گردیده است.

بقعه امامزادگان هاشم و محتشم

بقعه امامزادگان هاشم و محتشم

در روستای پیوه ژن واقع در ۶۵ کیلومتری جاده مشهد نیشابور آرامگاه متبرکه ای وجود دارد که محل دفن دو تن از نوادگان امام موسی بن جعفر علیه السلام به نام امامزادگان هاشم و محتشم است. به دلیل وجود قنات و آب فراوان و سرسبزی و کوهستانی بودن، این منطقه علاوه بر جنبه مذهبی از نظر گردشگری نیز دارای اهمیت است. این آرامگاه با امکانات رفاهی مطلوب پذیرای زائران و مسافران زیادی است که به این منطقه کوهستانی می روند.

بقعه امامزاده سید ابوالقاسم صالح

بقعه امامزاده سید ابوالقاسم صالح

امامزاده سید ابوالقاسم صالح از ذریه امام موسی بن جعفر علیه السلام است که در روستای قاسم آباد در کیلومتر ۷۰ جاده مشهد به نیشابور دفن می باشد. این بزرگوار در سال ۲۲۷ قمری در این محل به شهادت رسیده و به خاک سپرده شده است. در سالهای اخیر لوح سنگ مزار و ضریح فولادی به این بقعه اضافه شده است.

بقعه امامزاده سید جلال

امامزاده سید جلال یکی دیگر از نوادگان امام موسی بن جعفر است که در روستای گونجوک علیا مدفون می باشد. این روستا در منطقه ای سرسبز در کیلومتر ۸۰ جاده مشهد به تربت واقع شده است. در بازسازیهای انجام شده سنگ مزار و ضریح فولادی برای این آرامگاه نصب شده و حسینیه ای در جوار بقعه ساخته شده است.

نظرات خود را درباره مکانهای گردشگری مشهد در همین تایپیک منتشر کنید
و جهت رزرو انلاین اینجاکلیک کنید

mashhad

درباره ی نگین سفر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *