counter free hit unique web
آموزش وردپرس

تصویر ثابت

مسجد بالاسر

مسجد بالاسر

مسجد بالاسر

مسجد بالاسر که از اماکن متصل به روضه منوره است، یکی از مکانهای پرفضیلت و با شرافت برای زیارت و عبادت در نزد آرامگام امام رضا علیه السلام می باشد. این مسجد در سمت غرب ضریح مطهر امام رضا(ع) قرار دارد و بعد از بقعه‌ی منوره از قدیمی‌ترین مکانهای مجموعه حرم مطهر است.

مسجد بالاسر

بنا به شواهد تاریخی، بانی مسجد ابوالحسن عراقی، معروف به دبیر، از رجال دوره غزنوی می باشد. وی این مکان را در سال ۴۲۵ قمری حدود هزار سال قبل ساخته و مدفن او در جوار همین مسجد است.

مسجد بالاسر مشهد

وسعت مسجد بالاسر در حدود ۳۶ متر مربع است. این مسجد دارای سه صفه‌ی شرقی، غربی و شمالی است که از طریق صفه‌ی شرقی به روضه منوره متصل می‌شود. در گذشته بین ضریح مطهر و صفه شرقی مسجد، دیواری قرار داشته که سال ۱۲۲۷ هجری قمری به دستوروالی خراسان، محمد ولی میرزا این دیوار برداشته و مسجد به حرم متصل گردید. مسجد بالاسر از طریق صفه شمالی به رواق دار الشکر مرتبط است.

مسجد بالاسر حرم امام رضا

بنای اولیه مسجد که با مصالحی همچون خشت خام و آجر ساخته شده، ساده و فاقد پوشش و تزئینات بوده ‌است اما در طول سال‌های بعد و در دوره های مختلف، این بنا با کتیبه‌ها و کاشی‌های نفیس مزیّن شده ‌است.

کف و ازاره‌های مسجد از سنگ مرمر است و دیوار و سقف با کاشی‌های معرق تزیین شده است. محراب مسجد واقع در ضلع جنوبی آن می باشد که مزین به کاشی معرق با سبکی بسیار جالب است.‌ در یک طرف این محراب تاریخ ۱۳۶۳ هجری قمری و در طرف دیگر آن نام محمد خان رضوان  کاشی‌کارو نقاش محراب نوشته شده‌ است. این محراب طی تعمیراتی در سال‌های ۱۳۴۲ تا ۱۳۴۴ هجری شمسی جایگزین محرابی قبلی شده است.محراب قدیمی مسجد بالاسر که از کاشی یک‌پارچه‌ی زرین‌فام بوده، مربوط به قرن ۷ هجری قمری است و به دلیل نفیس بودن به موزه منتقل شده است.

محراب مسجد بالاسر

نظرات خود را درباره مکانهای گردشگری مشهد در همین تایپیک منتشر کنید
و جهت رزرو انلاین اینجاکلیک کنید

mashhad

درباره ی نگین سفر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *