counter free hit unique web
آموزش وردپرس

تصویر ثابت

مسجد جامع دلگشا بندرعباس

مسجد جامع دلگشا بندرعباس

دلگشا۱

یکی از مسجدهای بسیار قدیمی بندرعباس مسجد جامع دلگشا می باشد.این مسجد دارای قدمت بسیار زیادی است و ظاهر بسیار زیبایی دارد که نشان دهنده معماری زیبا و قدیمی آن است.مسجد جامع دلگشا در سال ۱۷۵ ه.ق توسط زین العابدین ابوالقاسم اوزی ساخته شده است.در سال ۱۳۵۴ شمسی کاملا تجدید بنا شده و گسترش یافته است.البته بخش شبستان این مسجد از زمان ساخت تا کنون بدون تغییر مانده است.

این بنا در محله دلگشا در کناره خیابان ساحلی بندر عباس، نبش بلوار طالقانی واقع شده است.این مسجد در سال ۱۱۷۵ هجری قمری توسط زین‌ العابدین ابوالقاسم اِوَزی در محله بازار و در ضلع شمالی بلوار آیت الله طالقانی احداث شد اما در حدود سال ۱۳۵۴ خورشیدی گسترش یافته و به غیر از بخشی از شبستان آن، کاملاً تجدید بنا شد.

بنای قدیمی مسجد مشتمل بر شبستان ستون‌دار با ۱۲ ستون در میانه و ایوان های ستون‌داری در سه جبهه باختری، جنوبی و خاوری بوده است. از این بنا تاکنون بخش ستون‌داری در میانه شبستان جدید باقی مانده که تنها قسمت درخور توجه و مطالعه بناست. این بخش از شبستان دارای ۱۲ ستون با ساقه‌ای استوانه‌های و پایه‌ای مکعب است که ستون ها در بالا توسط قوس های جناغی به هم‌دیگر اتصال یافته و زمینه را برای برپا داشتن مسطح تیر پوش فراهم ساخته اند.

ساقه و پایه ستون ها در تعمیرات اخیر با قطعات سنگ نما پوشش یافته است. سر ستون ها و بخش های فوقانی آن ها دارای تزیینات گچی است. بخش های جدید بنا و خاصه نمای بیرونی آن فاقد اصالت تاریخی و هنری است.

بخش قدیمی دارای ستونهای متعدد با سر ستون‌های گچبری شبیه به مسجد گله‌داری و مسجد دژگان است. عملیات بازسازی مسجد جامع دلگشا در سال ۱۳۸۴ آغاز شد و در سال ۱۳۸۷ به اتمام رسید. این بنا به شماره ۱۵۹۹ به ثبت آثار ملی ایران رسیده‌است

آدرس: بندرعباس، بلوار طالقانی

مسجد جامع دلگشا

مسجد جامع دلگشا

مسجد جامع دلگشا

مسجد جامع دلگشا

مسجد جامع دلگشا

مسجد جامع دلگشا

مسجد جامع دلگشا

مسجد جامع دلگشا

مسجد جامع دلگشا

مسجد جامع دلگشا

جهت رزرو هتل و تور قشم می توانید با شماره ۰۵۱۳۸۶۵۴۱۹۴ و ۰۵۱۳۸۶۵۴۱۹۵ یا ۰۹۳۵۸۶۹۷۵۷۵ تماس بگیرید

درباره ی نگین سفر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *