counter free hit unique web
آموزش وردپرس

تصویر ثابت

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهر شاد ۱

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد از مساجد مجموعه حرم امام رضا علیه السلام است و در دوره تیموری ساخته شده است. این بنا به دستور گوهرشاد آغا همسر میرزا شاهرخ بن امیر تیمور گورکانی در سال ۸۲۱ قمری ساخته شده است. این مسجد تاریخی در جنوب ضریح مطهر امام رضا علیه السلام قرار دارد و از سمت شمال به رواقهای دارالحفاظ و دارالسیاده راه دارد. برروی ضلع مجاور دارالحفاظ پنجره ای رو به روضه منوره قرار دارد که محل مناسبی برای زیارت و مناجات است.

مسجد گوهر شاد مشهد

مسجد گوهر شاد به دست معمار معروف عصر تیموری، قوام الدین شیرازی ساخته شده. کاشی کاری ها، مناره ها و طاقهای گنبدی شکل مسجد به شکل هنرمندانه ای بنا شده است و تزیینات گچی، معرق کاری ها و نقوش و خطوط دیوار نشان دهنده هنر بی نظیر ایرانی است. دیواره های مسجد با کاشی های معرق مزین به آیات قرآن و اسماء الله پوشیده شده است و سنگ مرمر یکپارچه ای با کنده  کاری ها و تزیینات زیبا محراب مسجد را تشکیل می دهد.

مسجد گوهرشاد

صحن مسجد گوهرشاد از صحنهای زیبا و تاریخی حرم است که در حدود ۲۸۰۰ متر مربع وسعت دارد. مسجد هشت ایوان بزرگ و هفت شبستان دارد و زیربنایی در حدود ۹۴۰۰ متر مربع را در بر می گیرد.

ایوان شمالی مسجد ایوان دارالسیاده نام دارد. در بین کاشی کاری های این ایوان کاشی معرق زرد رنگی نصب است که نام گوهرشاد بانی مسجد بر آن نوشته شده است. پنجره نقره ای موجود در این ایوان رو به روضه منوره است و از آثار دوران قاجار می باشد.

ایوان مقصوره

ایوان جنوبی مسجد به نام ایوان مقصوره با شکوه ترین ایوان مسجد است. ارتفاع ایوان ۲۵ متر و مساحت آن ۵۰۰ متر مربع است. در کنار محراب این ایوان منبری معروف به منبر امام زمان (عج) وجود دارد که از لحاظ هنری و قدمت بسیار ارزشمند است. این منبر توسط هنرمند معروف عصر فتحعلی شاه، استاد محمد نجار خراسانی به شیوه منبت کاری و بدون استفاده از میخ با چوب گردو و گلابی ساخته شده است. ایوان مقصوره دارای دو گلدسته با ارتفاع ۴۳ متر است. گنبد مسجد نیز بر روی این ایوان نصب است که بلندی در حدود ۴۱ متر دارد و با کتیبه ای از خط کوفی و آجر لعاب دار تزیین شده است.

منبر امام زمان (عج)

منبر امام زمان

ایوان شرقی مسجد معروف به ایوان اعتکاف، مسجد را به رواق امام خمینی مرتبط می کند و ایوان غربی معروف به ایوان شیخ بهایی به بست شیخ بهایی راه دارد. این دو ایوان نیز با معرق کاری و کتیبه هایی از خط ثلث تزیین شده است.

نظرات خود را درباره مکانهای گردشگری مشهد در همین تایپیک منتشر کنید
و جهت رزرو انلاین اینجاکلیک کنید

mashhad

درباره ی نگین سفر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *