counter free hit unique web
آموزش وردپرس

تصویر ثابت

گنبد خشتی

گنبد خشتی

گنبد خشتی

گنبد خشتی مقبره یکی از امام زادگان مدفون در مشهد است که از ذریه امام موسی بن جعفر (ع) می باشد. نام این بزرگوار امیر سلطان غیاث الدین محمد بن امیر طاهر موسوی می باشد که در بین مردم به امام زاده سید محمد مشهور است و با هجده واسطه به امام زین العابدین (ع) می رسد. گنبد خشتی در کوچه ای به همین نام در خیابان طبرسی مشهد در فاصله پانصد متری شمال حرم حضرت رضا (ع)قرار دارد .

گنبد خشتی

البته در برخی  ازنقل ها آمده است که فرد مدفون در این مکان امام زاده نیست و یکی از حکیمان هارون الرشید می باشد که در راه مرو از دنیا رفته و در این مکان که در گذشته شهر نوغان نام داشته به خاک سپرده شده است.

این بقعه شامل رواقی چهار گوش و هشتی ورودی می‌باشد و فضای زیر گنبد به صورت چهارشاه نشین است که به خاطر خشتی بودن به گنبد شختی شناخته می‌شود البته داخل گنبد دارای گچ بری زیبا و هنرمندانه می باشد. بنا بر شواهد این بقعه در زمان تیموری بنا شده و در زمان صفوی و قاجار مرمت و فضای داخلی آن با نقاشی و کتیبه تکمیل و تزیین شده است.

گنبد خشتی

مقبره در سطحی پایین تر از سطح زمین قرار دارد. برای رسیدن به مقبره باید از دالانی ۷٫۵ متری گذشت. ارتفاع این دالان ۴ متر است و دارای سقف می باشد. مکانی که ضریح در آن قرار دارد در حدود ۹٫۵ در ۷ متر وسعت دارد و ارتفاع محوطه ۱۲ متر است.

گنبد خشتی

ضریح این مقبره از جنس آهن می باشد و از داخل با شیشه محصور شده است. ابعاد تقریبی ضریح ۲ در ۱٫۸ متر است و بلندی آن در حدود ۲٫۷ متر است. در داخل ضریح سنگی با ابعاد تقریبی ۱۷۰ در ۷۰ متر با ارتفاع ۸۰ متر قرار دارد که تاریخ در گذشت صاحب مقبره بر روی آن حجاری شده است.

گنبد خشتی

نظرات خود را درباره مکانهای گردشگری مشهد در همین تایپیک منتشر کنید
و جهت رزرو انلاین اینجاکلیک کنید

mashhad

درباره ی نگین سفر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *